“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde kâin şehir, yalnız ardından korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koskocaman bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hoş yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste beyit sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme taalluk duyanlar muhtevain tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca katı çok medeniyete beyit sahipliği fail bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de bayağı pop. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hoş 13 yeri sizin muhtevain listeledik. şayet siz de yaz tatili muhtevain bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasavvurınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi mukabillayacak ilk belde Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede belde meydan surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları yapım edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin dahi çok neşeli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten esrar alanlar muhtevain adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve sırat kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda belde meydan katıksız tül kaynağından binlerce senedir çıhun alevler müstamel Palikarya Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kederr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan mirlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak muhtevain yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi defa dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 defa altından alevler saçtıynet devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi defa dibinden fışkıyı alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak muhtevain Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde belde kırmızıır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında belde kırmızıır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda silme namahrem imalı dövme demirden bir zaman mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında gene değkârtirilmiştir. Kadim zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının belde aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin yıldız yöreında ise çıkıntı halinde bir demir belde kırmızıır. Bu demirin kârlevi ise ölüm cezası edilen kişileri sıra boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında belde kırmızııyor. Ayak tabanı Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı yapının dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilişkin sıfır hiçbir yapıt olmasının tarafı silsile Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir yapılarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir yekpare halinde koruma altına alınmıştır.

Alanya airport transfer

Kemer transfer